Genellikle evin en gösterişli avizesinin bulunduğu yerdir. Salon avizesi çeşitleri kafanızı karıştırabilir bu konuda inanılmaz bir çeşitlilik söz konusudur. Salonun büyüklüğüne göre avize büyüklüğü doğru seçilmelidir. Yeteri kadar büyük olmayan bir avize salonunuzu yeterince aydınlatmayabilir.

Salonda bulunan koltuk takımı ve yemek takımı ile uyum içerisinde olmalıdır. Koltuk takımı modern tarz seçilmiş ise avizelerde modern seçilmelidir. Tarzının yanında renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Salon oturma odası olarak kullanılmayacak ve dolayısıyla çok fazla kullanılmayacak ise enerji tasarruf faktörü çok önemsenmeyebilir.

Evin tasarımı ve tarzı salondan başlar diğer mekanlar salona uyum sağlayacak şekilde seçilmesi uygun olacaktır. Avize içinde salonda kullandığınız avizeye uygun antre ve koridor avizesi seçmek durumunda olacağınızı unutmayın.

Bilinen avize modelleri dışında salonunuzu veya evinizin diğer bölümlerini Led Aydınlatma Sistemleri ile de aydınlatabilirsiniz. Led aydınlatma sistemleri herkes tarafından bilinmeyen fakat günümüzde popülerliği artan sistemler olduğu için led aydınlatma sistemleri hakkında aydınlatıcı bilgiler vermek isteriz.

Led Aydınlatma Nedir?

LED (Light Emitting Diode ,Işık Yayan Diyot), yarı-iletken madde yardımıyla kullanılan katı temelli, doğal ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Led Ampul Foton kopartarak ucuz ve dayanıklı bir aydınlatma sistemi kurumunda kullanılırlar. Üretildiği madde silikondur. Fotonlar sayesinde ışık yayarlar. Ledlerin üzerinden küçük bir akım geçtiğinde , akım ciddi bir gerilime neden olur ve gerilim Silikon üzerinden geçerek foton kopartır. Kopan fotonlar ışımaya neden olur.

Led Aydınlatma Sistemleri Neden Tercih Edilir?

LED ömrünün ortalama 100.000 saat olduğu göz önünde bulundurularak, günde 8 saatlik kullanımla 35 yıl gibi bir kullanım ömrü avantajına sahiptirler. LED’lerin düşük enerji kullanımı sayesinde, altyapıda kullanılan kablo kesitlerinin düşmesinden başlayarak, trafo gücüne kadar uzanan yolda altyapı maliyetleri de düşürülmektedir. LED aydınlatma kitlerinin ısı yaymaması ve soğuk ışık kaynağı olması nedeniyle, soğutma sistemlerine yük bindirilmemektedir. Türkiye’de yaşanan gerilim dalgalanması problemi göz önüne alındığında, 150V bir düşüşe kadar hiç randıman kaybetmeden işlevlerini yerine getiren LED aydınlatma kitleri, bu konuda da büyük bir dezavantajı ortadan kaldırmışlardır.

LED’ler, elektrik enerjisini ışığa çeviren katı-hal yarı iletken aygıtlardır. Alevler ve akkor filamanlar gibi, ışığın termik kaynakları, ya alevlerde olduğu gibi kimyasal reaksiyonla ya da filamanlardaki gibi elektriksel ısıtmayla, ışık yayar. LED (soğuk) ışığın üretimi yüksek etkiye yol açar, çünkü enerjinin büyük bir kısmı görünen spektrum içerisinde ışın yayar. LED’ler katı hal aygıtlar oldukları için, aşırı derecede küçük ve dayanıklıdırlar. Aynı zamanda diğer kaynaklardan daha uzun lamba ömrü sağlarlar.

LED Teknolojisi önümüzdeki birkaç yıl içinde ampulün yerini alacak bir teknoloji haline gelecektir. Kullanıcıya sunduğu cazip avantajları, ısı yaymaması, uzun ömrü, renk seçenekleri, gerçek ışık olması ve kullanım alanlarının çeşitliliği sebebiyle bu teknoloji herkes tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. LED Aydınlatma elemanlarının küçük modüller halinde kullanılabilmesinden dolayı, mimari projelerin çok ince detaylarını ortaya çıkarabilen bir yapıları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, gerçek renk verimlerinden dolayı amaca uygun hizmet edebilmektedirler. Ayrıca kendi başlarına da dekoratif bir unsurdurlar.

Peki LED’leri bu kadar üstün kılan ne? Bütün bu övgü neden?

Çevreye Dost.

Düşük enerjiye geçildiğinde katı halli aydınlatmanın çevreye yararı olmaktadır. Büyük oranda düşük enerji masraflarına etki ederek LED’ler standart ışık ampullerinden daha az enerji tüketmektedirler. Aynı zamanda LED’ler çevreye yönelik etkilerini daha da azaltarak diğer ışık kaynaklarına göre üretmek üzere daha az enerjiye gereksinim duymaktadırlar.

Ekonomi.

Baştaki yüksek fiyatına rağmen LED aydınlatmanın kullanımı sadece düşük enerji tüketimi anlamında değil aynı zamanda donanım açısından da zaman içersinde önemli maliyet tasarruflarını da gözler önüne serebilmektedir. Düşük akım ve düşük voltajla verimli şekilde elektriği ışığa dönüştürerek işlemelerinden ötürü LED’ler geleneksel ışık kaynaklarına göre daha az enerjiye gereksinim duymaktadırlar.