Yemek hazırlıklarının rahat bir şekilde yapılabilmesi için en çok ışık veren ürünü tercih etmek gerekmektedir. Mutfaklar özellikle evin bayanları için içerisinde en fazla kullanılan ve yaşanan mekânlardandır. Evyede yıkama işlemi ve tezgâhlarda yemek hazırlama işleri için mutlaka dolap altı aydınlatmalar kullanılmalı, mutfakta direkt ışık yerine yaygın bir ışık kullanılarak gölgeden kaçınılmalıdır. Mutfaklarda bulunan yemek masaları için ayrı bir aydınlatma kullanılmalı ve genel kullanımla ayrılmalıdır. Yapılan yemeği en net şekilde görmek için en aydınlık ortamın sağlanması gerekir. Mutfakta yemek yeniyorsa dim edilebilir (yani ışık seviyelerinin bir dimmer anahtarıyla ayarlanabileceği) özellikte aydınlatmalar önerilebilir.

Aydınlatma Düzeyi Dağılımı

Aydınlatılan mekanın her noktasında aynı aydınlık seviyesini yakalamak zordur. Bu yüzden aydınlık seviyesinin dalgalanması belirli sınırlar içinde olmalı; minimum, ortalama ve maksimum aydınlık seviyeleri arasında fark edilir büyük bir fark olamamalıdır. Emin/Emax oranı 0,4 ile 0,6 aralığında olamalıdır. Bunu sağlamak için ışık kaynakları uygun seçilip, doğru konumlandırılmalıdır. Işık kaynakları doğru konumlandırılmadığı taktirde parlama, loşluk, karanlık kalan kısımlar, gölge oluşumu gibi olumsuz tablolar ortaya çıkacaktır. Gölge oluşumunu; ışık kaynağından çıkan ışığın dolaylı yollardan cisme ulaştırılması, ışık kaynaklarının minimum gölge oluşturacak şekilde konumlandırılması ya da bir çok noktadan ışığın yönlendirilmesi şeklinde ortadan kaldırabiliriz. Aydınlatma şiddetinin belirlenen koşulların üzerinde olması yorgunluk ve baş agrısı gibi fiziksel sorunlara sebep olur. Gözün görme alanı; bakılan nesne, yakın çevre, genel çevre olarak incelenir. Optimal aydınlatma için bu üç bölüm arasındaki aydınlık şiddeti oranları belirli sınırlar içinde olmalıdır;

Bakılan nesne / Yakın çevre 1/3 – 1/5

Bakılan nesne / Genel çevre 1/5 – 1/10

Birincil ışık kaynakları / Yakın çevre 1/20

Aydınlık şiddetinin uygun olmayan dağılışları, çok yüksek aydınlık şiddeti veya mekan içerisindeki aydınlık şiddetinin aşırı değişimi kamaşmaya neden olur. Bunu önlemek için ışık kaynağı ile bakış doğrultusu arasındaki açıyı artırmak, ışık kaynağının akışını azaltmak, gibi önlemler alınabilir.